…SVĚTELNÝ KOŘEN

 Je to již pět let, co jsme obohatili  naši zahradu o velmi zajímavou a krásnou rostlinu – SVĚTELNÝ KOŘEN – která má schopnost vázat velké množství světelného éteru a  díky své vibraci prosvětlovat, otevírat a ozdravovat každého z nás i prostor, ve kterém roste.… aby tato rostlina nedělala radost jen nám, rozhodli jsme se s Vámi podělit o pár zajímavostí k inspiraci i zamyšlení… 🙂

img_6349

SVĚTELNÝ KOŘEN – rostlina budoucnosti

botanický název:  Dioscorea batatas, jam čínský
další názvy:  chlebový kořen, čínský brambor
čínsky:  Shan Yao (horská medicína)

Patří do čeledi Dioscoreaceae  neboli smldnicovitých či jamovitých. Dioscorea batatas patří k popínavým jednoděložným trvalkám původem z Číny. Tyto rostliny jsou pěstovány hlavně pro jedlé škrobovité hlízy obsahující škrob, bílkoviny, tuk, amylázu, aminokyseliny, saponiny, polysacharidy, slizové látky, vitamíny a dalších 31 různých stopových prvků. Zvláštnost světelného kořene však nespočívá jen v hojnosti a měřitelnosti obsažených látek a v jejich vyváženém poměru, nýbrž především v tom, že hlíza obsahuje vysoký a jedinečný potenciál světelného éteru který má schopnost ukládat. Tato schopnost je bytostně spjata s výrazným puzením vrůstat zásobním kořenem do hloubky. Kořen může růst až do hloubky dvou metrů. Řezná plocha světelného kořene osychá do sněhobílé barvy (nedochází k oxidačním procesům). Lodyha je liánovitá s nepravidelně postavenými listy srdcovitého tvaru s červenofialovým okrajem. Schopnost ukládat světelný éter mají pouze samčí rostliny. Mimo jiné působí pozitivně na funkci sleziny, plic a ledvin.

Světelný kořen

I ve velmi malých porcích vyvolává světelný kořen vydatný pocit sytosti. Má neutrální chuť a používá se jako zeleninová příloha, do kaší, polévek, omáček, zapékaných pokrmů, může se jíst také syrový samostatně nebo v salátu. Mimo jiné působí pozitivně na funkci sleziny, plic a ledvin.

Důležité: Světelný kořen se nemá zpracovávat kuchyňskými přístroji poháněnými střídavým elektrickým proudem, poněvadž vznikající magnetická pole skutečně nasávají světelně-éternou kvalitu. 

Sklizeň  – na jídlo i sadba na další rok

Zpracováváme-li kořen ručně – keramickým nožem ( nemá rád železo) , vaříme a pečeme na sporáku na dřevo a máme ho uložený na místě, kde není elektromagnetické záření volně na vzduchu. ( tedy NE v ledničce)

Tip: protože je celá rostlina jedlá, přidáváme lístek světelného kořene do salátů nebo do nádoby s vodou k „oživení“ – tu pak popíjíme přes den, někdy s měsíčkem nebo jiným kvítkem.

Pacibulkám stačí i nižší nádoba cca 60cm – tady se pne po skleněné trubce a kolem jsou kytičky i malé keře

…pro velké kořeny je potřeba velké záhony – roste dobře v kamenném, dřevěném i plastovém

Nejlepší je začít  rostlinu pěstovat a zařadit ji do jidelníčku i svého života ..

…Pěstování zdá se složité, ale není 🙂  – viz obr. níže

Světelný kořen miluje sluníčko a lidskou pozornost, takže si květináč (bednu) můžete dát blízko k domu, aby byl s Vámi a každý ho mohl srdečně obdivovat (milý úsměv). Pěstujeme SK ve vyvýšených záhonech , je to praktické zejména při sklízení. Je možné vyhloubit i hluboké jámy a pěstovat je v zemi. ( hloubka/ výška při pěstování z pacibulek je cca 50 cm, u kořenů 1-1,25m).  Bednu či jámu vyplníme z 80% pískem – nejlépe říční křemičitý (zrnitost 0/2 ) a z 20% vyzrálým kompostem. Tyto vrstvy se proloží slámou ( vhodné : vrstva volně ležící slámy 10cm – slehne na 5cm u pacibulek a 20cm slehne na 10cm u kořenů). Pacibulky i kořeny  (vodorovně) vkládáme na kořenový den do vrstvy kompostu, aby bylo nad ještě  cca 5cm zeminy. Světelný kořen je popínavá rostlina, potřebuje proto pevnou oporu na ovíjení. Od sv. Jana se doporučuje zalévat kopřivovou jíchou jednou za 14 dní. 

Ideální je přidávat biodynamické preparáty : Roháček apl. 10dní před výsadbouna připravenou půdu, druhý a třetí postřik použijeme krátce po vyrašení a kolem sv. Jana. Křemenáček apl. poprve jakmile se objeví první lístky, poté vždy kolem úplňku – při východu slunce. TIP:  Biopreparáty je možné získat na preparátových dnech, kt. pořádá f. BEMAGRO – Biodynamický statek na podzim a na jaře.

Ještě trochu ke sklizni: Na podzim, když usychají listy  a popínavý stonek lze snadno oddělit od kořene ho sklízíme tak, že nejdříve sundáme vrstvu substrátu a slámy – zůstanou vidět tenké krčky kořenů.  Pak postupně rukama nebo bronzovou lopatkou opatrně odhrabáváme  písek, aby se křehký kořen nepoškodil.  Uskladní se v podzemním sklepě.  TIP: Přejeme-li si pěstovat SK na pacibulky, zasadíme na chráněné místo ( foliák, zimní zahrada, doma u okna) a vedeme liánu horizontálně.

Světelný kořen 2018

img_6358

Liána po sklizni tvoří šaty pro krásnou vílu 🙂

             

Zajímavost : již v roce 1924 se o světelném kořenu vědělo …

Rudolf Steiner přisoudil této rostlině významnou roli v oblasti výživy, roli potraviny, která by mohla rozhodující měrou ovlivnit vývoj lidstva a Země.

Podle dr. Rudolfa Steinera (Koberwitz 17. 6. 1924) má tato rostlina jako jediná možnost uchovávat světelný éter, který člověk potřebuje stále více také „substanciální“. V medicíně se hovoří o světelné látkové výměně, která se stále více „ztemňuje“, což je dokonce zvnějšku měřitelné.  To je zapříčiněno jednak „moderní“ výživou, jednak stále omezenější schopností člověka přijímat světlo smyslovými orgány. Éter: S fyzickým světem – pevným, tekutým a plynným – hraničí svět éterný neboli elementární, který je nazýván také svět utvářejících sil. Éter je druh nemateriální prasubstance, čistě silového působení, z níž vzniklo v průběhu stvoření Země vše materiální. Éter dnes proniká fyzická těla rostlin, zvířat i člověka a způsobuje, že se v nich z mrtvé hmoty stává živý organismus. Tak jako je materiální svět rozdělen do skupenství, tak je svět éterný rozčleněn podle „jemnosti“ utvářejících sil do čtyř éterných druhů (vodní éter, světelný éter, chemický neboli zvukový éter a životní éter.)

Inspirace: máte-li sporák na dřevo, můžete tvořit výborné sušenky, perníčky nebo i vánoční cukroví se sušeným větelným kořenem – prášek stačí přisypat do těsta. ( Aby světený éter ze sušeného kořene pronikl do celého produktu, stačí jen malá procentuální část obsahu 5-7% ) … prášek je možné přimíchat i do polevy či krému nebo jím posypat (množství na špičku kulatého nože každý den) např.  pečivo s lučinou, kaše, ovocné a zeleninové saláty,  smooty, či „posílit vibraci – oživit“  i hotová vařená jídla. 

Více informací o účincích SK :

  http://www.arc.cz/dokumenty/Lichtwurzel_svetelny_koren.pdf

Některé informace a  jsou převzaty z webu www.svetelnykoren.cz se svolením paní Anny Tinclové

Takto pěstujeme my: velký květináč ve tvaru komůrky na včelím plástu, písek, sláma, hlína s pacibulkama a jednoletým světelným kořenem a navrh ještě další hlína (s kompostem)

135

Květináč se světelným kořene – první vrstva písek

138

vrstva slámy

143

Květináč se světelným kořenem na hlíně s kompostem pacibulky a jednoletý kořen

144

přikryto a už se těšíme až vyrostou

275

…už jsou venku krásné lístky ve tvaru srdíček  a liány po čase začaly ovíjet vrbové tyčky…

sadba položená naležato – před zahrnutím …

…pomalu roste … sláma navrch udržuje vlhkost…

Světelný kořen 2018 – pěstování na síti – moc se mu to líbí 🙂

…a tady je již v plné kráse – Světelný kořen u jezírka (sluneční past)

Světelný kořen rostoucí z řízku – z jednoho pupenu vyrůstá liana směrem nahoru a nový kořen dolů … tento roste „na vzduchu“

Vyvýšený záhon z palet – topinambury rostoucí u světelného kořene, čím jsou blíž – tím jsou větší 🙂

SK rostoucí v zemi ( těším se jestli na jaře opět obrazí ) … měl jen 2m vysokou oporu a vytvořil pěkné pacibulky. Roste na záhonu spolu s dalšíma bylinkama tradiční čínské medicíny

SK pěstovaný v plastové nádobě bez dna po odstranění vrstvy sláma + substrát – v písku roste širší zásobní část kořene

SK je součástí a „ozdobou“ naší zahrady na různých stanovištích – to vysoké

46 komentářů u „…SVĚTELNÝ KOŘEN

  1. admin Autor příspěvku

    Dobrý den Jiří,
    světelný kořen můžete uchovávat volně na vzduchu ve sklepě v krabici nebo bedýnce. Nemusí být v písku. Je-li vlhkost vyšší, vkládají se mezi kořeny dřevěné hoblinky, je-li naopak sušší prostředí, pak je vhodné občasné rosení. Teplota kol 5st je v pořádku 🙂 Hezký den Lucie Burianová

  2. Jiří

    Dobrý den , chtěl jsem se zeptat na nejlepší způsob skladování jak kořenů určené k jídlu, tak i matečních rostlin popř jednoletých kořenů ? Minulý rok jsem je měl ve vlhkém písku ve sklepě při teplotách okolo 1-5st, letos mám toho trochu víc , tak by mě zajímalo zda je možné je uchovávat i na sucho bez písku ?

    Děkuji za odpověď
    S přáním hezkého dne

  3. admin Autor příspěvku

    Dobrý den, pacibulky se sklízí, když jdou lehce oddělit od liany. Pak si je uchovejte nejlépe v keramickém hrnečku s pokličkou na chladném místě v temnu. Může být sklep, nebo jakákoli chladnější místnost doma. Pokud je místnost hodně vlhká, je vhodné je proložit hoblinkami nebo papírem, je- li suchá, můžete je v průběhu zimy trochu orosit. Takto vydrží do jara. Lucka

  4. Pet

    Dobrý den, prosila bych o radue,co dělat nyní na podzim s pacibulkami jamu?Obrat a uskladnit ve sklepě? Děkuji

  5. admin Autor příspěvku

    Dobrý den, sklizeň světelného kořene bude cca na konci října. Aktuálně k dispozici není. L.Burianová

  6. Jana

    Dobrý den, nutně potřebuji si u Vás objednat 4 kg Světelného kořene. Moc děkuji. Jana

  7. admin Autor příspěvku

    Dobrý den, ano, liana kvete i když roste do výšky – tvoří si větvení a na nich jsou květy – z nich pak pacibulky. Takto pěstovaná rostlina bude mít dlouhý kořen a méně pacibulek. Horizontálně vedené liany (nebo třeba jen na opoře do 2m) budou mít více pacibulek a menší kořeny.
    Ať Vàm vše krásně roste 🙂 Lucie

  8. Jiří

    Dobrý den, zkouším pěstovat světelný kořen prvním rokem, mam jak pacibulky tak i jednoroční kořeny a zajímalo by mě, zda pro vypěstování pacibulek je nutné pěstovat liánu horizontálně nebo pokvete i když je vedená vertikálně?

    Mám doopravdy vyzkoušené, že předpěstování z pacibulek neumožní rychlejší růst, zkusil jsem 5ks pacibulek do květináče už v březnu a po vysazení ven přežily pouze 4 rostliny a pacibulky vysazené přímo rostlou rychleji než ty předpěstované (výhony u předpěstovaných byly poškozeny větrem, možná i sluncem, rostliny musely opět obrazit z paždí listů).

    Děkuji za odpoveď a vyčerpávající návod k pěstování zde na stránkách.
    Jiří

  9. Zuzka Hamanová

    Dobrý den,
    Mám světelný kořen druhým rokem. Četla jsem si komentáře a na jeden pro mě zajímavý, nebylo odpovězeno.
    Byl to komentář od: Alena Futerová
    18.1.2022 (17.03)
    Mohla bych poprosit o kontakt na paní, pokud by
    souhlasila. Děkuji Zuzka

  10. admin Autor příspěvku

    Dobrý den paní Řezníčková, bohužel se mu ve společenství jiných rostlin ( hl.rajčat, paprik, brambor) nedaří … čerpají z něj sílu. Salát jsem zkusila také nechat – byl obří, ale světelný kořen u něj byl krátký a měl i jiný tvar. Mohu tedy doporučit jen samostatné pěstování. L.

  11. Markéta Řezníčková

    Dobrý den, můžou v truhlíku s kořenem růst i jiné rostliny? Kompost zřejmě ještě nebyl dobře zkompostovaný a vyrostla mi v truhlíku u kořene rajčata, salát a lebeda 🙂 Přemýšlím, zda mám vše vytrhat, nebo můžou růst spolu?
    Děkuji předem za odpověď. Hezký den. Markéta Řezníčková

  12. admin Autor příspěvku

    Dobrý den, již ne, už roste 🙂 …tak zase až na podzim -v říjnu. LB

  13. Alena Svobodová

    Dobrý den,

    dá se u Vás ještě koupit světelný kořen na pěstování.
    Děkuji a přeji hezké dny.
    Alena Svobodová

  14. admin Autor příspěvku

    Dobrý den, světelný kořen se suší čerstvý (nevaří se) – všechny pomůcky nekovové. Může se nastrouhat a sušit v sušičce
    nebo neelektrické troubě. Drtit v hmoždíři z porcelánu s porézním povrchem na prášek.

    Hezký den
    Lucie

  15. Katka Svobodová

    Dobrý den,
    pěstuji kořen druhým rokem. chtěla bych poprosit o radu jak se SK suší. Mám troubu na dřevo to není problém. Jen nevím jestli ho předem uvařit jako celer nebo ho zkrátka usušit bez uvaření? Jak ho rozdrtit na prášek?
    Moc děkuji předem za radu.
    Krásné dny
    KS

  16. Alena Futerová

    Dobrý den,
    světelný kořen pěstuji 4 roky a loni se mi objevila samičí rostlina- je nutné ( žádoucí ji vytrhnout, pokud se ve změti lián podaří najít 🙂 Pozná se tak, že má květy větší než samčí a VELMI intenzivně voní jako jasmín. Samičí pacibulky jsou trojboké jen o málo větší větší než velké pacibulky. Za žádných okolností se nesmí zasadit. Tak se to právě stalo, že nějací návštěvníci je objevili u Ralfa Rösnera ve foliovníku ( kde mu také nedopatřením vyrostly) a roznesly je všude po světě. 🙁 To j informace přímo od něho.

    A jen ještě poznámku ke zpracování- nejen keramický nůž, žádný střídavý proud ( sklokeramický sporák, el.trouba….) ale také nádoby ( hrnce) je třeba mít nekovové. Mám po babičce hliněné, napařuji v bambusovém pařáčku od vietnamců.

    Zdravím, Alena

  17. admin Autor příspěvku

    Dobrý den Miroslavo, ano, světelný kořen můžete zasadit doma, nejlépe u okna – nezabere příliš místa 🙂 Dopřejte mu vyšší květináč – může být i štíhlý – plastový. Většina bude písek, pak vrstvička slámy a navrch substrát – kam vložíte sadbu. V nádobě, která je nižší, tvoří širší kořen nebo se rozvětví ve své spodní části na dně květináče. Nevadí to, jde pouze o tvar – kvalita a síla je stejná jako u dlouhého a štíhlého kořene pěstovaného ve vysokém záhonu venku. Roli hraje také možnost růstu liány, která doma obvykle roste po opoře až ke konzoli nad oknem … dále po ní nebo se začně rozvětvovat – Na těchto horizontálních výhonech se tvoří pacibulky, které můžete jíst v průběhu léta nebo si je uchovat k zasazení. Takže to přináší i své výhody 🙂 … doma je vhodné najít světlé místo, aby tam bylo co nejméně ostatních květin, elektrospotřebičů, mobilů a podobně. Rostlina by měla mít hezky pevné lesklé lístky. Vemte si kořen do ruky a nechte se přivést na správné místo u Vás doma – může být i ložnice 🙂 radostné pěstování přeji Lucka B.

  18. Miroslava Čížková

    Dobrý den, na Vánoce jsem si koupila 3 kořeny a průběžně jsem je zbaštila. Zbyly mi 3 kousky k výsavbě. Samy mi v komoře začaly rašit, tak jsem je zasadila do květináče.. a vzhledem k tomu, že nemám zahradu, jsem pro ně začala hledat nový domov. Jenže, když jsem ho našla u dobré osoby, ty rostlinky protestují, že si je mám nechat. Nezahynou, když je daruji? Mají zvláštní sílu… Dají se nějakým způsobem pěstovat doma? …Byt mám malý. Máte s tím nějakou zkušenost?
    Děkuji za vaši laskavou odpověď.
    Miroslava

  19. Martina

    Dobrý den. Nádherné stránky. 🙂 Je možné ještě letos zakoupit pacibulky nebo kořen na vypěstování ? Děkuji

  20. Renata

    Dobrý večer,měla by zájem si doma zasadit světelný kořen,lze prosím u vás k zasazeni zakoupit ?V případě,že ano,můžete mi prosím podat informace za kolik,zda posíláte poštou a dát rady k pěstování ? Mnohokrát děkuji .Renata

  21. admin Autor příspěvku

    Krásný den Petro,
    pokud se Vám pupen při sklizní světelného kořene ulomil, nevadí. Na povrchu pacibulek i kořenů je mnoho budoucích možností k napučení a jak je vidno na fotografii s řízkem – pouze jeden naraší a z roste nový kořen.Tedy doporučuji v tomto období kořen s ulomeným pupenem navlhčit a nechat lehce na světle – nebo předsadit třeba do truhlíku s pískem (lépe povyrostou vlásečnicové kořeny ve vlhkém písku ) a po mrazech v květnu přesadit ven. Je-li ulomený kořen velký, můžete jej nařízkovat na cca 10cm dlouhé kousky (štíhlé spíš delší), strany nechat v čistotě zatáhnout – úplně zaschnout. Krájet čistým nekovovým nožem 🙂
    Zkušenost z loňska – pěstování z řízků má pozdější start růstu i o několik týdnů, vše se postupně dožene s ostatníma a na podzim je sklizeň srovnatelná s pěstováním z částí s pupenem nebo ročenkama.
    Ano, pacibulky i sadba kořenů je ve stejné dny.
    Přeji radostné pěstování
    Lucka

  22. Anonym

    Dobrý den,
    prvním rokem jsem sklidila SK, ale někde se mi ulomil krček s budoucím pupenem. Na Hromnice jsem vytáhla jak sadbu tak ulomené kořeny, jestli se neudělá nové očko nebo pupen? Nic se, ale neděje. Na vašich fotkách jsem viděla, jak roste liána i kořen z řízku…jak na to? A pak je také sázíte normálně do vyvýšeného záhonu? Nebo mám zkusit zasadit i to co zůstalo? Také jsem četla termíny výsadby…ve výše uvedeném příspěvku a mám dotaz zda sázet i kořen i pacibulky v ty stejné termíny?? Jinak moc díky za pěkné stránky s fotografiemi a spoustou rad. Jsem začátečník tak jsem to uvítala.
    Přeji pěkné dny.
    Petra S.

  23. K.Boromejský

    Dobrý den,jsem opravdu nadšen z vašich stránek.Jsou vedeny s vkusem. Dýchá z nich láska k přírodě a potřeba podělit se o toto s ostatními lidmi.Jen tak dále moc Vám fandím.Světelný kořen to je to co mne na Vaše stránky přivedlo.Po náhodném zhlédnutí v T V Natura ,kde byla paní která vyprávěla příběh ,ale on nebyl o dítěti ,ale o SK.O velice zajímavé rostlině jak jsem později zjistil z dalších článků , kdy jsem zjišťoval info o této nebo tomto příteli či snad léku. Byl bych Vám velice vděčný ,kdybych od Vás dostal další info o SK a hlavně zda je možno SK ještě získat pro letošní výsadbu.Moc děkuji Karel Bormejský

  24. admin Autor příspěvku

    Pěkný den Stando,
    obojí je možné – vyzkoušejte jak světelný kořen poroste ve Vašich podmínkách…
    Máte-li vyhřívaný skleník nebo místo pro sadbu např. za oknem (ne u rajčat a paprik) nebo už se těšíte na první lístky nové rostlinky … můžete již od února pacibulky vysadit do květináčů se substrátem – nebo lépe ve složení od shora 5cm substrát, 5cm sláma a trochu písku. Celý obsah kelímku se v době, kdy nehrozí mráz (konec května) vysadí ven do připraveného vyvýšeného záhonu. Obvykle vyroste nejdříve jedna sazenice (královská rostlina) a ostatní mohou i týdny čekat, než vyrostou také. Při přesazování kromě chladu hrozí i úpal přímým sluncem – je vhodné sazeničky chránit z počátku folií nebo lehce slámou.
    Z únorových sazeniček se ven přesazují již rostlinky s cca 1m dlouhou lianou, ta si pak hůř zvyká na nové venkovní stanoviště. Často se zastaví na delší dobu v růstu. Pokud se zasadí pacibulky v březnu či dubnu, mají 2-3 lístky u země a lépe si zvyknou.
    Z mé zkušenosti – 460m nad mořem a nedaleko vodní nádrž – hrozí jarní mráz někdy i na začátku června. Proto vysazuji pacibulky i ročenky přímo na stanoviště v průběhu dubna. Pěkně přihrnuté a lehce zamulčované slámou proti vysychání si počkají na vhodné podmínky a vyrostou v ideální čas. Nejdříve královská rostlina a za čas ostatní 🙂 Při předpěstování se nic neurychlilo.
    Zde jsou kořenové dny ideální pro výsadbu – podle astronomického kalendáře paní Thunové:
    období od 10.3. 21 hodin do 13.3. 2 hodin
    4.4. 12-22 hodin
    od 6.4. 14 hodin do 7.4. 8 hodin
    od 8.4. 10 hodin do 9.4 13 hodin
    od 3.5. 20 hodin do 4.5. 14 hodin
    6.5. 18-24 hodin
    od 1.6. celý den do 2.6. 17 hodin
    Radostné pěstování přeji 🙂
    Lucie

  25. Anonym

    Dobrý den, prosím o info, jestli se při pěstování z pacibulek rostlina předpěstovává, nebo rovnou do záhonu. Děkuji Standa

  26. admin Autor příspěvku

    Dobrý den paní Lauková, kořeny je vhodné uchovávat v chladné místnosti v temnu. Může to být ideálně sklep se střední vlhkostí – volně v bedýnce nebo je-li místnost sušší, je možné kořen částečně zahrnout pískem (širší část). V únoru po Hromnicích, kdy se kořen začne probouzet a pučit se obvykle ze sklepa vyndá a ponechá v temnu (krabici) a pak v průběhu dubna či května zasadí. Vždy se světelný kořen uchovává daleko od elektrospotřebičů, mobilů, brambor. (není-li k dispozici podzemní sklep, může posloužit jakákoli chladná místnost, ve které v zimě nemrzne) LB

  27. Hana Lauková

    Dobrý den, vypěstovala jsem na balkoně kořeny z pacibulek. Jak nejlépe je uchovat do jara? Mohou vyschnout nebo potřebují vlhký sklep? Děkuji . Hana Lauková

  28. admin Autor příspěvku

    Dobrý den, děkuji – ano, již jsem Vám poslala email. L.Burianová

  29. Božena Hanáčková

    Dobrý den, chtěla bych si objednat u vás světelný kořen.
    1 kg.

  30. Jarmila

    Dobrý den paní Lucie, jsem mile překvapená a zároveň dojata, s jakou láskou a péčí je světelný kořen i další produkty balený. Vše dorazilo v pořádku i v druhém balíčku. Děkuji i za dárečky. S šálkem kafíčka, které jsem si ihned zalila moc a moc děkuji, a s láskou a požehnáním Vám přeji krásné vánoční svátky a ať se daří ve všem co ze srdce děláte.Děkuji, Jarmila.
    Ještě mám potřebu Vám napsat, jaké jsem měla pocity při otevírání balíčku, vlastně tedˇmi dochází souvislosti. Je to provázané se světlem , s energií otevírání srdce a pročišťování energií kolem nás v přítomnosti takové, chce se mi říct maličkosti jako je přítomnost Světelného kořene. Samozřejmě to není maličkost , ale obrovská síla, přítomnost něčeho tak úžasného nad bytostní chápání. A to je to co my – naše Planeta a Bytosti zde žijící tak potřebujeme. Já děkuji, že jsem měla možnost se k tomuto daru
    dostat.
    🙂

  31. admin Autor příspěvku

    Dobrý den Lenko, to je krásné, že si chcete pěstovat SK na své zahradě – ano, možnosti jsou: čerstvý kořen i pacibulky k pěstování máme a posíláme poštou. Osobní vyzvednutí je u nás ve Hněvkovicích. Objednávku prosím napište na nadobremkonci@centrum.cz nebo se můžete domluvit se mnou po telefonu 777 653 987. Jakékoli informace k pěstování Vám ráda předám 🙂 Srdečně zdravím Lucka Burianová

  32. Lenka Marková

    Přeji hezký den,

    dnes jsem objevila Vaše webovky věnované světelnému kořeni. Ráda bych o tuto krásnou rostlinku obohatila i naši zahradu a tak se chci zeptat, zda zasíláte i kořen a pacibulky pro pěstování případně, zda si pro ně lze někam dojet.

    Děkuji

    S pozdravem

    Lenka Marková

  33. admin Autor příspěvku

    Dobrý den, děkujeme za objednávku, více na e-mailu L.Burianová

  34. Zdenka lelkova

    Dobrý den.prosim ó objednání sušeného světelného kořene .a čerstvého.ne sazenicek.prosila bych poslat poštou.lelkova

  35. admin Autor příspěvku

    Krásný den, děkujeme za skvělou zkušenost 🙂 V jaké nadmořské výšce se SK takto daří? A jak velké SK ze samovýsevu sklízíte? Děkuji LB 🙂

  36. Drood

    SK už pár let taky pěstuju. No, většinou se pěstuje sám, kam zapadne listová hlízka (což je správný název pro „pacibulky“ rodu Dioscorea), tam to vyroste… Na jaře se kolikrát nestačím divit, kde se to na zahradě bere 🙂

  37. admin Autor příspěvku

    Dobrý den, ano, napište mi telefon na nadobremkonci@centrum.cz Zavolám až bude k dispozici. Možné jsou buď pacibulky nebo celý kořen, ze kterého můžete nechat část s krčkem jako sadbu na příští rok. Pěkný den 🙂
    L.

  38. zuzana

    Dobrý den, je možný si objednat světelný kořen už na příští rok?
    Děkuji a přeji hezký den

  39. admin Autor příspěvku

    Krásný den Luci, ano prodáváme i čerstvý světelný kořen – viz e mail 🙂 L.

  40. Lucie Nová

    Dobrý den, prodáváte prosím ještě čerstý světelný kořen?
    Děkuji, Lucie

  41. admin Autor příspěvku

    Dobrý den, samičí rostliny se u nás nevyskytují, proto jsme se s ní nesetkali 🙂 … Podle všeho se tato informace týká Papui – Nové Guinei a celé Oceánie, kde Dioscoreu batatas nadále tradičním způsobem pěstují a uctívají – za „pravou“ považují jen samčí a ty jen množí. (viz brožura od Ralfa Rossnera)

  42. Jan Doležal

    Dobrý den,
    dočetl jsem se, že léčebné účinky má jen kořen samčí rostliny.
    Jak se dají rozeznat (při sklizni nebo při výsadbě)?
    Honza D.

  43. admin Autor příspěvku

    Dobrý večer, snadno se stane, že se křehký světelný kořen při sklízení přelomí. Znovu zasadit můžete ulomenou část s krčkem (hned vedle místa, kde se oddělila liana) – z něj bude dalším rokem opět kvalitní kořen se světelným éterem. Zbylou část je vhodné sníst a dál nesázet … mám zkušenost při zasazení kořene, který měl pravděpodobně poškozený pupen – krček – lianka byla docela pěkná,ale při sklizni byl kořen malý a hubený cca 10 cm a vyrůstal z očka přibližně uprostřed sadby. Takže se nám potvrdilo, že je vhodné vysazovat jen kořeny se zdravým krčkem. Přeji mnoho radosti při dalším pěstování 🙂 Lucie B.

  44. Karel

    Dobrý večer, letos jsem si také zasadil kořen do vyvýšeného záhonu a na podzim úspěšně sklidil 3 kusy, ale jeden kořen se mi „podařilo“přelomit.Můžu tedy na jaře zazadit i tento přelomený bez“čumáčku“ ?
    Děkuji za odpověď, Karel.

  45. admin Autor příspěvku

    Dobrý den, ano, v našich klimatických podmínkách liana v podzimním čase dříve či později zežloutne a usychá (záleží na lokalitě, event. domácím pěstování). Pokud světelný kořen nechcete konzumovat, je možné ho nechat v půdě ( krček chránt chvojím) a na jaře po půli května vyraší nová liana – tedy i v našich podmínkách může být světelný kořen trvalkou, např. jako „ZEMSKÁ AKUPUNKTURA“. Popsaný biodynamický postup pěstování (i každoroční sklizeň a opětovná sadba naležato ve vyvýšeném záhonu ) je praktický a efektivní způsob pro sklizeň pěkných kořenů, což je hlavní část rostliny obsahující světelný éter, kterou využíváme ke konzumaci i během zimy 🙂 . Krásný den L.

  46. Jana Preti

    Dobrý den, díky za užitečný popis i fotky. Kořeny nám už rostou a začínají se pnout na balkoně. Jedné věci úplně nerozumím. Chápu to správně, že na podzim vždy ta celá zelená rostlinka uschne, sklidí se kořeny, posbírají pacibulky a pak je třeba pokračovat příští rok úplně nanovo? Nebo ta zelená rostlinka nějak přežívá? Děkuji…l

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *