PŘÍRODNÍ ZAHRADA – úvod

IMG_4509Přírodní zahrada – ekozahrada – místo, kde kráčí ruku v ruce příroda i  zahradník bez boje a nadvlády  🙂 … Spolupracujeme ve společném souladu  a lásce.  Každý člen v zahradě má svůj význam pro celkovou rovnováhu – rostliny, hmyz i např. slimák 🙂  Pěstujeme bez chemie, permakulturně, přirozeně v kombinacích a mnohé necháváme samovolně vysévat.

Pohled do zahrady – původně jen louka …V blízkosti domu je hojnost planých rostlin k jídlu, jedlých květů, jezírko, vyvýšené záhony z kamení, proutí, do spirály,  bylinkový záhon „tvarový zářič  ÓM“   . Dále od domu je orebný záhon ve tvaru osmiramenné mandaly srdce (12m v průměru), na kterém  pěstujeme zeleninu v polykulturách. Pod ní je velký zamulčovaný záhon na kukuřici, dýně, zelí, kapustu,  aj a skleník. Další zamulčovaný záhon na cukety  a samostatně spirála rajčat. Ve střední části zahrady  je relaxační zóna a mladý ovocný sad, z čehož jsou i některé staré odrůdy.  V zadní části je ořechový háj, kde jsou naše oblíbené jedlé kaštany, pekany, lísky aj …  Tady bydlí i včelky.

Letní  kvetení na bylinkové spirále před domem a foto níže … milá nadílka na jejím vršku – hlíva ústřičná  🙂

IMG_4865

20160718_174702

mladé stromky (moruše černá) mulčujeme, podsazujeme lichořeřišnicí (je výborná do salátů a stromky vyživuje N) a (broskvoň  ještě křenem proti kadeřavosti)  … více info v liště o polykulturách

IMG_5566

Moruše černá opravdu hodně plodí – krásné velké plody od května do července – kdo u nás byl – zavzpomíná ( milý úsměv)  … v předu kombinace mladých keřů aronie, gladiol, amarantů a uprostřed jam čínský z pacibulek.

Záhon na zeleninu,pěstování ve spřízněném společenství – polykultura – hravé, krásné s rostlinkám se líbí 🙂 …byliny a jedlé květiny a plevel, který chrání půdu, neomezuje ostatní rostliny a je také moc dobrý k jídlu (ptačinec, pampeliška, popenec, kokoška pastuší tobolka aj) Uprostřed nádoba na vodu

IMG_5532

Vyvýšený záhon ze suché zídky (kamene) pro pěstování světelného kořene – ve sluneční pasti u jezírka, které  slouží různým zvířátkům jako napajedlo a koupaliště. Daří se tu i vodním rostlinám jako orobinec, marsilka, řeřicha potoční, vachta trojlistá, puškvorec či leknín. ..

img_6055zde již v plné kráse (2016) a níže  (2017) jezírko slouží našim kachničkám  🙂  Světelný kořen se vine po skleněné trubce.

2018 jsme jezírko zvětšili a světelný kořen nechali pnout po síti 🙂 …  indičtí běžci se namnožili, tak lekníny kvetou v menším napajedle pro včely v zahradě 🙂

20160528_095659

Trvalé bylinkyIMG_5533

IMG_4419

20150909_173004

Vyvýšený záhon z vrbového proutí. Letos obnoven –  tak je po dvou letech jako nový

Sklizeň 🙂

Tradiční  odrůdy  rajčat (Gengel) – různé barvy a velikosti. Máme i divoká rajčata – červená i žlutá a je to opravdu divočina…:-)   rajčátka jsou malinká ale mooooc chutná a dají se otrhávat na stopkách po 6-7 ks Rajčata v polykultuře s brutnákem (a dýně vyrostla sama)

Kombinace rostlin …Pastiňák dole je pan král  🙂

20161020_130407

img_6302

Vzrostlé stromy (i staré odrůdy) jsou velkým darem na pozemku  … podzimní odpolední siesta ..  slepičky  ve stínu pod fíky poslouchají nejen slavíky 🙂    … od r.2021 chováme i vzácné  slepičky Ayam cemani – jsou prostě nádherné 🙂

Dýně, kukuřice , fazole, pórky, řepa, saláty, … mnohým rostlinkám se daří v zamulčovaném záhoně.  Sázíme do hnízdeček – jednoduše mulč na jaře odhrneme a sazeničky zasadíme.  V roce 2021 jsme tento záhon přetvořili na veliké vlny, čímž jsme zvětšili pěstební plochu i pro další zeleninu. Díky mulčování je na vlnách kvalitní půda. (původně jíl)  Svejly vsakují vodu a přebytečnou odvádějí do centrálního malého jezírka  uprostřed.

IMG_4289

221

Další vyvýšený záhon z vrbiček, podezdívka je „suchá“ kamenná

IMG_2247IMG_3652IMG_2887

Bylinková spirála před domem pro bylinky často používané v IMG_4861kuchyni

IMG_4053

426Zasadili jsme více zajímavých ovocných stromků  (muďoul trojlaločný, fíkovníky, mišpuli, nashi hrušku, moruši černou  …) – i na Vysočině postupně pěkně dozrávají třeba fíky, dále ořechy pekanové, jedlé kaštany,  mladý dřezovec trojtrnný, platan, katalpu, liliovník tulipánokvětý, různé druhy bobulovin – muchovníky, rakytníky, zimoléz, borůvky, dříny  …níže muďoul trojlaločný  2021

IMG_3550

Bezorebný záhon po sklizni mulčujeme papírovým kartonem a velkou vrstvou posekané travy z louky. Přes  zimu tráva slehne a myšky, na jaře pak i žížaly a jiní půdní tvorové půdu připraví pro snadné pěstování. Pak jen stačí vytvořit hnízdečko a sázet. Půda je vlhká, kyprá plná živin 🙂 – po 10 letech jsme tento záhon přetvořili na velihé vlny. Prohlubně svádějí vodu do centrálního jezírka.

IMG_4010

… některé rostliny druhým rokem na semínka

IMG_4890

IMG_2304divoké zákoutí

I včelky mají hojnost květů, a moc se jin líbí  jezírko kam si létají pro doušek vody

…  další kamarádi ze zahrady 🙂

IMG_4858IMG_4955 (3)

IMG_5030