Laughter yoga – JÓGA SMÍCHU

JÓGA SMÍCHU

Základem jógy smíchu je radost – je to bezvýhradné rozhodnutí být šťastný navzdory těžkostem života. Tak jako radost vyvolává smích, dokáže smích vyvolat radost, jsou to spojené nádoby. Můžeme být smutní, ale jakmile se začneme smát, smutek zmizí, v tu chvíli zapomeneme na problémy, na bolesti, na nemoce. Prostě se jen smějeme a smích léčí a uzdravuje. Uzdravuje totiž hlavně naší duši.

Jóga smíchu (hasya yoga) je výjimečný a ověřený přístup, který spočívá v tom, že se každý z nás se může smát bez důvodu, bez vtipů, humoru, komedie či jiných vnějších podmínek. Smích vyvoláváme prostřednictvím kombinace cvičení založených na smíchu ve skupině, očního kontaktu a dětské hravosti, což po určité době obvykle vede k přirozenému a nakažlivému smíchu. Koncept jógy smíchu je založen na vědecky ověřeném faktu, že naše tělo nedokáže rozlišit mezi cvičným a přirozeným smíchem, pokud se smějeme dobrovolně na základě našeho rozhodnutí se smát. Oba tyto smíchy jsou pro naše tělo i mysl stejně přínosné.

Důvod proč používáme v názvu kombinaci slov jóga smíchu, je proto, že kombinujeme cvičení smíchu a další aktivity s jógovým dýcháním. To přináší více kyslíku do našeho těla a mozku, což v nás vytváří pocit zdraví a energie.

Přínosy jógy smíchu

1. Osobní život
Jóga smíchu pomáhá přinést více úsměvů a smíchu do života, pomáhá rozvíjet smysl pro humor, sebedůvěru a pozitivní výraz. Jóga smíchu velmi rychle navozuje stav dobré nálady, radosti a optimismu. Smích nás „drží“ ve stavu přítomnosti, teď a tady.

2. Pracovní život
Vaše výkonnost a výsledky jsou nejvíce ovlivněny úrovní „energie“ kterou v dané chvíli disponujete. Množství vaší „energie“, ovlivňuje množství kyslíku ve vašem těle. Pro optimální fungování vašeho mozku, potřebujete o přibližně 25% více kyslíku než ostatní orgány ve vašem těle. Jóga smíchu pomáhá lépe „zásobovat“ kyslíkem nejen Váš mozek, ale celé tělo.

3. Zdraví
Jóga smíchu je cvičení, které velmi dobře pomáhá krevnímu oběhu a prospívá našemu srdci. 10 minut „srdečného“ smíchu je jako 30 minut na veslařském trenažeru. Působení stresu na naše tělo je jedním z hlavních příčin velkého množství onemocnění a jóga smíchu pomáhá tyto negativní efekty zmírnit tím, že souběžně na projevy stresu působí na úrovni fyzické, mentální i emocionální. Jóga smíchu také posiluje imunitní systém, snižuje krevní tlak, posiluje srdeční svalstvo, masíruje a prokrvuje vnitřní orgány, stejně jako řadu jemných svalů, stabilizuje hladinu cukru v těle. Smích je účinnou „protilátkou“ proti depresím a snižuje pocity bolesti (je to antidepresivum a anestetikum, které máte pořád při sobě, nic vás nestojí a nemá vedlejší účinky).

4. Mezilidské vztahy
Kvalita života a spokojenost s ním není dána ani tolik tím kolik máme peněz a majetku, jakou máme moc či pozici a jak jsme úspěšní, ale je dána především kvalitními vztahy v rodině a s přáteli. Vztahy, které v sobě obsahují lásku, přátelství, zájem, ocenění, péči a sdílení mají hodnotu především pro náš emoční stav a jeho rozvoj. Jóga smíchu vytváří pro tuto „energii“ pozitivních vztahů prostor, umožňuje vytvářet nová přátelství a přenášet tento „charakter“ vztahů do běžného života. Smích je univerzálním „jazykem“ který spojuje a pokud se lidé spolu smějí, obvykle spolu „nebojují“.

5. „Duše smíchu“
Jóga smíchu nám pomáhá se naučit a udržet si pozitivní postoje a přesvědčení i v obtížných dobách a situacích, kdy nám moc do smíchu není. Pokud si člověk vytvoří ve své duši „ostrov“ smíchu, bude se mít kam vrátit i za největší „bouře“.

Jógu smíchu inicioval indický lékař Dr. Madan Kataria v roce 1995, když po studiu většiny hlavních pramenů o léčivé síle humoru a smíchu, založil první Klub smíchu. Od té doby vzniklo více jak 10 tisíc klubů smíchu ve více jak 65 zemích světa a jóga smíchu je využívána v mnoha oblastech.

Jógu smíchu pořádáme na objednání … máte-li zájem o uspořádání jógy smíchu pro Vás a Vaše přátele nebo pracovní skupinu, napište nadobremkonci@centrum.cz nebo 775 345 365

S sebou:  karimatku nebo deku, láhev s pitím, volné pohodlné oblečení

Certifikovaný instruktor jógy smíchu – Tomáš

http://laughteryogawithalexa.com/wp-content/uploads/2014/09/laughter-yoga-university-blue1.jpg

Inspirace   🙂    …

https://www.youtube.com/watch?v=YdQnuqFlD7U

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *